Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF.
KIF Örebro DFF
Följ oss för uppdateringar
KIF Örebro har antagit en ny sportslig strategi i klubben som innebär att klubben stärker den sedan tidigare inslagna linjen att jobba med starkt fokus på utveckling. Strategin gäller för lagen i så väl elit- som ungdomssektionen.
KIF Örebros styrelse klubbade i slutet på 2022 en ny sportslig strategi, som gäller från och med 2023. Den nya sportsliga strategin är en tränaroberoende klubbövergripande strategi. Den ramar in KIF Örebros vägval de kommande åren fram till och med 2025, men utvärderas också årligen.
– Det här var ett av de utvecklingsprojekt som vi sjösatte omedelbart när vi antog klubbens långsiktiga strategi, som ska göra KIF Örebro till en av Sveriges attraktivaste flick- och damfotbollsklubbar till 2025. Det känns riktigt bra att den nu är klubbad och på plats, säger Leif Lundell, styrelseledamot och ansvarig för arbetet att utforma den nya sportsliga strategin.
Leif Lundell har jobbat tätt ihop med sportchef Jonas Nilsson i framtagandet av strategin.
– För mig som sportchef innebär den nya strategin att det på många sätt blir ännu tuffare i arbetet att bygga damallsvenska trupper, men det blir samtidigt tydligare vad vi har för förväntningar på våra tränare i klubben. Den nya strategin är tydlig; vi ska ha ett stort fokus på utveckling, säger Jonas Nilsson.
Strategin gäller för hela klubben.
– Vi inledde med att kalla projektet för ”Ny elitsportslig strategi”, men vi landade i arbetets gång i att utvecklingsfokuset även ska gälla i ungdomssektionen. Vi tror det är viktigt att hela klubben generellt drivs mer av utveckling och långsiktighet före kortsiktiga resultat. Samtidigt är den mer omfattande för elitlagen. I ungdomslagen styrs vi bland annat av RF:s direktiv för hur barn- och ungdomsidrott ska bedrivas samt av fotbollförbundets spelarutbildningsplaner, säger Leif Lundell, och fortsätter:
–I arbetet har vi studsat tankarna både internt och externt, och synat den ur olika synvinklar. Generellt är det en ganska självklar strategi för en modern klubb i det som är dagens utmanande fotbollsverklighet för oss i Sverige. Den ger också våra tränare goda möjligheter att vara med och utveckla framtidens stjärnor här och nu hos oss. Vi hoppas inte bara att strategin ska locka lovande duktiga spelare till oss, utan också tränare och ledare som på allvar förstår att detta innebär en jättemöjlighet att bygga sin egen förmåga att utveckla spelare, före resultat. I KIF Örebro utvärderas du på utvecklingen spelare och trupp fått, inte exakta antal poäng i en tabell.
Strategin bygger på följande:
· Klubbens värdegrund: glädje och utveckling, tillsammans!
· Ungdomsverksamhetens syfte: inkluderande breddmiljö
· Talangverksamhetens syfte: elitförbereda talanger
— F17: främst individuell utveckling
— F19: A-lagsförberedande utveckling (individuell, lagmässigt och taktiskt)
· Elitlagens övergripande spelidé: spela en utvecklande och underhållande fotboll med mod
· A-lagets grundidé: en mix av inhemska, lokala respektive utländska spelare (med målsättning att ha max 6 utländska spelare/säsong)
· Utländska spelare ska endast ingå i truppen om de kan antas bidra med spetskvalitet och unik kompetens
· Utländska spelare ska främst hittas i europeiska samt nordamerikanska ligor
Arbetet med strategin har pågått sedan sommaren, med först fokus på att klargöra klubbens ingångsvärden och omvärldsläget, för att sedan utforma strategin.
– Det är mot bakgrund av de här ingångsvärdena i klubben och förutsättningarna i damfotbollen som vi utformat den sportsliga strategin, säger Jonas Nilsson.
Det här är KIF Örebros nya sportsliga strategi – KIF Örebro ska:
- prioritera att spela en attraktiv, utvecklande och modig fotboll i alla våra elitlag
- i huvudsak ha unga utvecklingsbara spelare i A-truppen – helst från närområdet – som kompletteras med en grundstomme av rutinerade spelare
- detta medför en generellt yngre åldersstruktur i A-, samt i F19- och F17-laget
- prioritera utveckling före resultat i alla talang- och ungdomslag
- möjliggöra maximal utveckling för talangerna i A-laget
Den nya strategin bygger också vidare på den devis som upprättades 2018, när klubben gjorde en ”omstart” i Elitettan: ”Fokus på unga och hungriga – gärna lokala – spelare som vill utvecklas”.
– Vi tror att vi har goda förutsättningar att vara en riktigt bra utvecklingsklubb. Vi har redan visat det de senaste åren, där många spelare kommit till vår miljö, fått förtroende och också tagit stora kliv i sin fotbollsutveckling. För oss är detta ett sätt att konkurrera mot de större klubbar som sitter på betydligt mer slantar än vad vi och klubbar som oss gör, säger Jonas Nilsson.
Den nya sportsliga strategin förändrar inte klubbens långsiktiga målsättning för A-laget att nå europaspel.
– Tvärt om så är detta förmodligen den enda rimliga vägen för oss. Inkomsterna i svensk damfotboll ökar inte tillräckligt snabbt, vilket gör att vi ser detta som en alternativ väg mot målet. Vi vill utveckla och sälja spelare, och på sätt skapa förutsättningar att över tid bygga ett starkt lag som kan konkurrera. Vi tror att resultaten kommer om vi spelar våra kort rätt i satsningen på utveckling. Det kräver bara tålamod, säger Jonas Nilsson, och fortsätter:
– Vi har i princip jobbat såhär sedan 2018. Den trupp vi har idag är spelare för spelare så oerhört mycket bättre än vad vi hade då. Samtidigt har snittåldern minskat rejält och vi har gett stort förtroende till spelare som andra klubbar kanske inte trott på. Vi väljer våra nyckelspelare med omsorg, eftersom vi vet att det inte är alla som klarar av att vara bärande på det sättet som de blir hos oss. Både i att leverera på planen, men kanske framförallt att lyfta de lite mer orutinerade talangerna runtom sig. Här känner jag att vi gjort stora framsteg redan.
Strategin förändrar heller inte klubbens årliga damallsvenska grundmålsättning för A-laget:
– Vi ska fortsätta utgå från vi varje år har som grundmålsättning att säkra det damallsvenska kontraktet. Vi har inte dragit ned den ambitionen i och med strategin, tvärt om så är detta också receptet för att vi ska vara en damallsvensk klubb även i en framtid där storklubbar satsar på damfotbollen, avslutar Leif Lundell.
Strategin gäller från och med säsongen 2023 och revideras senast 2025, i samband med att klubbens övergripande strategi når sitt slutår.
Foto: Rasmus Ohlsson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera