KIF Örebro DFF belönade med 100 000 kronor av EFD
I måndags, den 12 november, i samband med att ordföranden för klubbar i OBOS Damallsvenskan och Elitettan träffades, delades en prischeck på 100 000 kronor ut till KIF Örebro DFF. Prispengen gällde andraplaceringen i Elitettan 2018, som innebar ett avancemang till OBOS Damallsvenskan 2019. KIF Örebro DFF och Kungsbacka DFF belönades med 100 000 kronor vardera för sina placeringar i Elitettan 2018, vilket för båda klubbarna innebar avancemang till OBOS Damallsvenskan 2019. Checkarna delades ut av Annika Grälls, ordförande i EFD. – Det är uppskattat och roligt att ta emot pris för vår placering i Elitettan. Vi gjorde en bra säsong och knep andraplatsen. Framförallt är vi oerhört stolta över att ha gjort något som många på förhand sa till oss var omöjligt. Nämligen att ta klubben tillbaka till OBOS Damallsvenskan på en gång, med bara en säsong i Elitettan, säger Charlotta Nordenberg, ordförande KIF Örebro DFF, och fortsätter: – Vi vill också säga grattis till Kungsbacka DFF till seriesegern, de gjorde en mycket fin säsong. De är väl värda sitt avancemang och vi ser fram emot att möta dem även nästa år. KIF Örebro DFF får också pengar via Svenska Spel Checken på 100 000 kronor stärker KIF Örebros kassa, i ett fortsatt tufft ekonomiskt läge för klubben. Dessutom står det i dagarna klart att 777 Svenska Spel-kunder valt KIF Örebro DFF som sin klubb i Svenska Spel-initiativet Gräsroten, vilket innebär att KIF Örebro får drygt 42 000 kronor av Svenska Spels Gräsroten-miljoner. – De här pengarna kommer in och gör stor skillnad för oss. Alla extra kronor till damfotbollen är viktiga. För vår del innebär det att vi får ytterligare draghjälp i arbetet att fortsätta stärka vår ekonomi, förklarar Charlotta Nordenberg.
KIF Örebro DFF
15 nov 2018
0kommentarer
Tack Hanne Gråhns!
Hedemoradottern Hanne Gråhns kom till KIF Örebro DFF 2015, från Elitettanlaget Kvarnsveden. Utöver att de här åren ha representerat KIF Örebro i både OBOS Damallsvenska, Women’s Champions League och Elitettan, har Gråhns också representerat Sverige i landslaget. Inte minst under OS i Rio 2016. Nu väljer dock 26-åriga Hanne Gråhns att lägga skorna på hyllan. Ordförande Charlotta Nordenberg och klubben riktar därför ett stort tack till Hanne Gråhns, som kan stoltsera med att ha varit med och tagit klubben tillbaka till OBOS Damallsvenskan. När det stod klart att KIF Örebro skulle spela i Elitettan 2018 var det många spelare som lämnade klubben, men Hanne Gråhns var inte en av dem. Istället stannade hon kvar och har i rollen som kapten, fram till och med skadan, varit högst bidragande i återtåget till OBOS Damallsvenskan. Charlotta Nordenberg, ordförande KIF Örebro riktar ett stort tack till Gråhns för hennes tid i klubben. – Hanne har varit en viktig person både på och utanför plan i föreningen. När vi inledde säsongen 2018 tog Hanne på sig kaptensbindeln och lotsade laget på ett förnämligt sätt, innan en tråkig skada satte stopp för fortsatt spel. Vi önskar Hanne all lycka till i framtiden och tackar henne varmt för att varit en del av KIF Örebro under dessa år med spel i Sveriges högsta serie, spel i Women’s Champions League, spel i Elitettan och nu varit med och tagit oss tillbaka till OBOS Damallsvenskan. Ikväll, i samband med att KIF Örebros partner ÖBO tackar spelarna för säsongen, kommer Hanne också att få ett formellt tack för sin tid i klubben. Läs också artikeln i Nerikes Allehanda, där Hanne Gråhns berättar om sitt beslut att lägga skorna på hyllan> Foto: Rasmus Ohlsson
A-lag
3 nov 2018
2kommentarer
Vill du också hjälpa KIF Örebro i OBOS Damallsvenskan 2019?
KIF Örebro är klara för OBOS Damallsvenskan 2019. Nu börjar vi bygga för att klara denna utmaning både på som utanför planen. Vi söker därför frivilliga som vill ingå i vårt utökade allsvenska ideella team av funktionärer. Är det möjligtvis du? Det är ingen hemlighet att damfotbollen har andra förutsättningar än herrfotbollen. Detta medför stora utmaningar för oss som klubb och det ökar behovet av ideella krafter. Dessa är grundstenarna i vår förening och vi är oerhört tacksamma för det jobb de lägger ned. Inför OBOS Damallsvenskan behöver vi bli fler. Vad behöver vi för kompetens? • Erfarenhet av att arbeta med och arrangera evenemang • Sjukvårdsutbildning (alla nivåer) • Säkerhetsarbete • Försäljning • Värdskap • Kompetens inom marknadsföring, sociala medier och media Vi söker bland annat följande roller: • Publikvärdar • Pressvärdar • Marknadsförare (sociala medier, film, artiklar, hemsida m.m) • Klubb och/eller matchläkare • Sjukvårdare och bårbärare • Evenemangspersonal (kioskpersonal, försäljning av lotter och klubbsouvenirer m.m.) • Gruppledare som ingår evenemangsledningen Du får i gengäld en utbildning i de arbetsuppgifter som behövs för respektive funktion, delaktighet i att KIF Örebro är en viktig och ambitiös del av OBOS Damallsvenskan samt en viktig del i att de fotbollsspelande tjejerna får de bästa förutsättningarna vi kan ge dem att spela elitfotboll i Örebro. Dessutom finns det möjlighet att som supporter ta ett extra ansvar och hålla i en supporterklubb för KIF Örebro. Hejaklacksledare och klackmedlemmar välkomnas! Genom att ställa upp för KIF Örebro är du med och bidrar till att tjejer kan spela fotboll i Örebro, från barnsben till elitnivå. Alla steg vi tillsammans kan ta för att göra förutsättningarna för våra utövande tjejer gör skillnad. Verkligheten för en elitspelare på damsidan är helt annorlunda än för herrarna. Våra tjejer kombinerar sin elitkarriär i fotboll (matcher, träning etc) med extrajobb och/eller studier, eftersom de ekonomiska förutsättningarna inom damfotbollen fortfarande är för svaga. Ovanpå detta deltar våra spelare också i en rad samhällsengagemang. De är extremt tacksamma för alla insatser som sker runt dem i klubben, och de ser gärna att du är med och stöttar efter förmåga och möjlighet. Anmäl ditt intresse att ingå i KIF Örebros damallsvenska team genom att skicka ett kort personligt brev, där du beskriver vem du är, vad du tror du kan bidra med till KIF Örebro och tjejerna, samt kontaktuppgifter. Om det är någon specifik roll som skulle passa just dig, får du gärna skriva med det. Skicka din intresseanmälan till klubbchef Björn Andersson på bjorn.andersson@kiforebro.se redan idag!
KIF Örebro DFF
2 nov 2018
0kommentarer
Årets spelare utsedda på KIF Örebros säsongsavslutningsträff
På tisdagskvällen den 30 oktober arrangerade KIF Örebro säsongsavslutningsträff. Bland annat utsågs årets spelare i A- respektive F19-laget. På plats var ledare, spelare, kansli, funktionärer, styrelse och andra ideellt engagerade i klubben under säsongen som gått. Det blev många applåder på tisdagskvällen när KIF Örebro samlades på 4e våningen på Behrn Arena för att gemensamt fira den lyckade Elitettan--säsongen. Tillsammans firades avancemanget till OBOS Damallsvenskan och laget fick både applåder och hejarop. Säsongsavslutningen inleddes med gemensamt träningspass för alla som ville nere på Behrn Arenas konstgräs, tillsammans med A- och F19-laget. Efteråt blev det mat och fika (som spelarna bakat!) uppe på 4e våningen. Styrelse, ledare och spelare höll fina tal och ett stort tack riktades till alla i klubben. – Det här är något som vi gjort tillsammans, påpekade ordförande Charlotta Nordenberg i sitt inledande tal. Och fick medhåll av klubbchef Björn Andersson, som hyllade alla insatser i och runt klubben. Säsongens lagkaptener Frida Abrahamsson och Hanne Gråhns tackade å lagets vägnar för all support som de fått under säsongen. Stefan Ärnsved och Fredrik Biörs sa även de några ord, men framförallt visade de en film som den senare klippt ihop inför bortamötet mot AIK. Filmen summerade säsongen på ett bra sätt och skapade både tårar och glädje i rummet. Årets spelare i A- och F19-laget Inför säsongsavslutningen skedde en omröstning om årets spelare i A- och F19-laget. Det var jämna omröstningar i båda lagen. Men tillslut kunde två spelare koras. F19-tränaren Mats Lindström fick äran att dela ut utmärkelsen Årets spelare i F19 till Alma Stridh. Strax efter klev Jonas Karlberg, representant för styrelsen och sportrådet, upp och delade ut priset till Årets spelare i A-laget – en utmärkelse som gick till Freja Olofsson. Båda spelarna förärades med en gåva och applåder. Stort grattis Freja och Alma till utmärkelsen Årets spelare i A- respektive F19-laget!
KIF Örebro DFF
31 okt 2018
0kommentarer
Fredrik Biörs om dagens seger och avancemang!
KIF Örebro vann med hela 0-4 i bortamatchen mot Västerås BK30 och avancerade därmed till OBOS Damallsvenskan. Vi kollar läget med en glad tränare, Fredrik Biörs. Grattis till segern och avancemanget! Hur känns det? - Helt fantastiskt! Det är en blandning mellan glädje, lättnad och stor stolthet, utropar Fredrik Biörs. Hur var matchen? - Jag är stolt över vilka proffs tjejerna är, över deras psyke. Att efter att ha missat två matchbollar prestera säsongens kanske bästa fotboll när de i stort sett kör över Västerås de första 25 minuterna. Otroligt bra att få ut det just nu. Allt vi pratade om gjorde de perfekt, beskriver Biörs. När kände du att det var klart? - När Västerås inte reducerade i början av andra halvlek efter att ha flyttat upp laget och sedan Emma Lindén gjorde 0-4 kändes det klart. Strax efter började man känna att även spelarna på bänken kände att det var klart. Efter 90 minuter ställde vi oss alla upp fram till slutsignalen gick, berättar Fredrik Biörs. Hur var det veckan innan med anspänning och så? - Bortsett från en dåligt genomförd träning i tisdags har vi varit väldigt fokuserade och haft ett väldigt go tillsammans. Matchgenomgången var också bra, tycker Fredrik Biörs. Firar ni? - Yes! Nu har vi ätit pizza på Behrn Arena. Om en stund träffas vi på Pitchers där vi abonnerat övervåningen där firar vi så länge vi vill! Än en gång grattis och vi önskar en trevlig kväll! - Tack så mycket! Det ska vi ha, avslutar Fredrik Biörs. Västerås BK30– KIF Örebro DFF 0-4 (0-3) Målskyttar KIF Örebro: Freja Olofsson, Frida Svensson, Addison Steiner, Emma Lindén Så här spelade KIF Örebro: Mimmi Paulsson Febo Frida Abrahamsson, Maja Regnås, Felicia Edgren Rebecka Holm (ut 71), Freja Olofsson, Ellen Karlsson, Emma Lindén Addison Steiner (ut 82), Frida Svensson, Courtney Strode (ut 83) Inhoppare: Lejla Basic (in 71), Jonna Dahlberg (in 82), Sara Lilja Vidlund (in 83) Text: Jan Holgersson Foto: Rasmus Ohlsson
A-lag
28 okt 2018
2kommentarer
Äntligen! OBOS Damallsvenskan nästa för KIF Örebro
Målmedvetet och ihärdigt arbete på och runt planen har gett resultat – KIF Örebro DFF spelar i OBOS Damallsvenskan 2019. Efter seger med 0-4 borta mot Västerås! Målsättningen för årets säsong i Elitettan var från första stund tydlig och nu är vi återigen tillbaka i den högsta serien inom svensk fotboll. All ära och beröm till framförallt spelare och ledare, men också till supporters, partners och engagerade i klubben. När vi inledde säsongen 2018 bestämde vi oss för att vi ska #tillsammanstillbaka. Vi förstod att det skulle bli tufft. Elitettan är en utmanande serie – från det sportsliga motståndet till de geografiska skillnaderna som innebär många svåra bortamatcher. Det är långt ifrån alla som klarar av att ta sig tillbaka på bara ett år. Men tillsammans har vi fixat det! Vi vill tacka våra spelare för deras insatser den här säsongen. Tjejerna i laget har från dag ett visat prov på vilka kloka, duktiga och målmedvetna fotbollsspelare de är. Proffs! Vi vill tacka våra ledare som på ett systematiskt och proffsigt sätt har coachat detta lag av spelare, ett lag som symboliserat otrolig teamkänsla, glädje, energi och stolthet. Vi vill tacka våra medarbetare på KIF Örebro-kansliet som varje dag gått till jobbet för att tålmodigt och ihärdigt jobba tillsammans för att ta klubben tillbaka till högsta serien. Vi vill tacka alla våra supporters som stöttat oss på plats, på avstånd och på olika sätt gjort insatser för oss. Ni har visat oss så mycket kärlek. Ni har en stor del i detta återtåg! Vi vill tacka våra ideellt engagerade. Utan våra funktionärer, som kommer från våra ungdomslag, familj, vänner, bekanta och supporters, skulle vi inte kunnat genomföra våra hemmamatcher. Stort tack för all er tid under året. Vi vill tacka våra partners som trott på oss. När man går in i ett nytt år med spel i en lägre division krävs det också finansiering för att dra runt verksamheten inom föreningen. Utan er hade vi inte kunnat ge våra spelare och ledare de förutsättningar som har krävts för att kunna gå upp igen. Det varmaste tack till er! Vi vill också tacka Örebro för stödet vi fått under året! En stad som Örebro med 150 000 invånare, en riktig idrottsstad, ska ha ett fotbollslag på damsidan i högsta serien. Nu har vi det igen. Tillsammans gör vi – alla inblandade – stor skillnad för tjejers möjlighet att spela fotboll från barnsben till elitnivå. Det betyder allt. Och det är ingen hemlighet att vi lyckats med detta trots ett mycket ansträngt ekonomiskt läge. Så stort tack till alla er som har gått in under hösten på olika sätt och stöttat oss ekonomiskt. Nu arbetet fortsätter för att stärka ekonomin inför 2019, och förbereda klubben för OBOS Damallsvenskan 2019! Varmaste tack från styrelse och klubbchef! Charlotta Nordenberg, Ordförande Björn Andersson, Klubbchef Otto Nyängen, Vice Ordförande Karin Nordmark, Ledamot Jonas Karlberg, Ledamot Fredrik Stengarn, Ledamot Emily Öjdemark, Ledamot Erik Brodin, Ledamot Krister Andreasen Hildingsson, Ledamot Pernilla Saf, Ledamot Foto: Rasmus Ohlsson
A-lag
28 okt 2018
6kommentarer
Svenska kyrkan i Örebro stöttar KIF Örebro
På söndag möter KIF Örebro Västerås BK30 i säsongens sista seriematch. Hur det kommer gå i den matchen var aldrig avgörande för Svenska kyrkan Örebro pastorat, när de beslutade sig för att kliva in som partner till KIF Örebro DFF. Nu är det klart att Svenska kyrkan Örebro pastorat väljer att satsa på flick- och damfotbollen i Örebro. – Kanske vinner KIF Örebro mot Västerås BK30 på söndag och säkrar en plats i damallsvenskan nästa år. Kanske gör de det inte. Oavsett det så har tjejerna, deras inställning och laganda imponerat. Därför kommer Svenska kyrkan och KIF Örebro att inleda ett samarbete. Vi tror på laget, på Örebro och på lika villkor, säger Ewa Selin, kyrkoherde för Svenska kyrkan Örebro pastorat. För KIF Örebro betyder stödet enormt mycket. – När Svenska kyrkan hörde av sig var de tydliga med att de vill stötta oss, oavsett hur det går på söndag. De vill vara med och utjämna ojämlikheten i förutsättningarna mellan killar och tjejer i fotbollen. För oss betyder deras stöd enormt mycket, de kliver in och stöttar oss när vi behöver det som mest, säger Björn Andersson, klubbchef i KIF Örebro. Att lyfta de orättvisor som flickor föds in i är något som Svenska kyrkan just nu har extra fokus på. – Det går inte att blunda inför hur olika förutsättningarna ser ut för kvinnliga och manliga idrottare, eller för kvinnor och män i stort. Även inför årets stora julinsamling lyfter Svenska kyrkan detta. Insamlingen heter En flicka är född och fokuserar helt på de förtryck och orättvisor som flickor föds in i runt om i världen, bara för att de är flickor, säger Ewa Selin. Hon är också imponerad över insatsen på plan, men också över Örebroarnas insatser vid sidan av planen. – Trots skador och en minst sagt pressad ekonomi, har de unga spelarna i KIF Örebro gått ut på planen och gett precis allt. Många örebroare har dessutom utanför planen swishat pengar för att stödja klubben i deras utsatta läge. Det är imponerande. Samarbetet innebär att Svenska kyrkan kliver in redan nu som partner inför säsongen 2019 – oavsett om det blir OBOS Damallsvenskan eller Elitettan. Foto: Svenska kyrkan Från vänster: präst Anders Lennartsson, spelare Maja Regnås, präst Anna Näppi, spelare Frida Svensson, spelare Freja Olofsson, samt präst Johan Svedberg
KIF Örebro DFF
26 okt 2018
0kommentarer
Bortamatch mot Västerås
Sista omgången av Elitettan spelas på söndag då KIF Örebro möter Västerås BK30. För KIF:s del är förutsättningarna enkla. Seger och man spelar i Damallsvenskan nästa år. För Västerås gäller matchen inte mer än att avsluta säsongen på ett bra sätt på hemmaplan, då man redan är klara för nedflyttning till Division 1 nästa år. Lagen har mötts två gånger i år. I mars spelade lagen en träningsmatch i Västerås, då Västerås började bra, men sedan var det KIF för hela slanten. 0-4 slutade den matchen. Liknande resultat blev det i seriematchen på Behrn Arena i juni, då KIF vann med 5-0 efter mycket övertygande spel. För den som inte kan ta sig till Västerås och heja fram laget finns möjlighet att se matchen på Pitchers i Örebro. Bord bokas på telefon 019-25 30 40. Matchstart på söndag kl 14.00 och vi önskar laget lycka till i Västerås! Text: Jan Holgersson
A-lag
25 okt 2018
2kommentarer
Förlust mot Asarum
KIF Örebro tog emot Asarums IF hemma på Behrn Arena. En match som slutade 1-3 till gästerna. Besvikelsen var stor hos hemmalaget, som hade velat spela hem tre poäng och därmed också säkra uppflyttningen till OBOS Damallsvenskan. Asarum, med bottenplacering i tabellen, spelade för överlevnad – att säkra sin plats i Elitettan. KIF Örebro för att säkra uppflyttning till OBOS Damallsvenskan. Matchen blev därför intensiv. Och bortalaget drog det längsta strået. Redan efter 20 minuter satte gästerna 0-1. Målskytt var Asarums Lova Hansson. Trots flera KIF Örebro-lägen under första halvlek ville bollen inte in i mål. 0-1 stod sig hela vägen till halvtid. Frustrerande, var ordet. I halvtid bytte KIF Örebro ut Jonna Dahlberg, och in kom istället Emma Lindén. Andra halvlek inleds med några chanser för KIF Örebro. Men istället för 1-1 satte Asarum 0-2 i matchminut 66. Även denna gång Lova Hansson. Några minuter senare gör KIF Örebro sitt andra byte: ut går Ellen Karlsson och in kommer istället Lejla Basic. Frustrerande nog gjorde Asarum 0-3 efter 75 minuters spel. Målskytt denna gång var Ayinde Halimatu. Bortalaget uppenbart nöjda. I ett försök att förändra matchbilden gör KIF Örebro snabbt sitt tredje byte. Courtney Strode kliver av till förmån för Sara Lilja Vidlund. Matchens avslutande 20 minuter blev intensiva. En hel del närkamper, bortdömt mål och tillslut en straff för KIF Örebro. I matchminut 88 kan Frida SVensson skjuta in 1-3 till hemmalaget, från straffpunkten. Trots fortsatta försök att jobba ikapp underläget räcker inte tiden till. Matchen slutar 1-3 till gästerna. För KIF Örebro väntar Västerås BK30 borta den 28 oktober. Vid KIF-seger är laget klara för OBOS Damallsvenskan. Avancemanget kan dock säkras redan imorgon – om Lidköping misslyckas med att besegra Umeå. Då har KIF tillräckligt många inspelade poäng för att ta klivet upp igen. Foto: Rasmus Ohlsson
A-lag
20 okt 2018
1kommentar
Inför Asarum hemma
Det blir inte mycket till återhämtning för våra röda favoriter KIF Örebro. Redan på lördag är det dags för nästa utmaning, nämligen Asarum som besöker Behrn Arena. Asarum kämpar för sin överlevnad i Elitettan och ligger just nu över nedflyttningsstrecket, alldeles före Ljusdal. Senaste matchen vann Asarum över Assi med 1-0. När KIF och Asarum möttes nere i Blekinge blev det oavgjort, efter att KIF pressat rejält på slutet, men utan att lyckas få bollen i mål. För KIFs del gäller samma förutsättningar som mot AIK. Seger innebär uppflyttning till damallsvenskan. Vi önskar laget lycka till och uppmanar alla att komma ned till Behrn Arena och hjälpa till att heja fram KIF till seger i säsongen sista hemmamatch. Matchstart lördag kl 14.00. Text: Jan Holgersson
A-lag
18 okt 2018
1kommentar
Visa fler nyheter