Inför Vittsjö hemma
På söndag är det dags för omgång 8 av damallsvenskan och ny hemmamatch för KIF Örebro. Besökare på Behrn Arena är Vittsjö GIK. Skånelaget är ett klassiskt lag inom damfotbollen och tog klivet upp i allsvenskan 2012. Förra året var Vittsjö ett mittenlag då man slutade 7:a i tabellen, en poäng före KIF Örebro. I år har de startat på ungefär samma sätt och har hittills tagit ihop 10 poäng. Att hålla koll på i Vittsjö är Linda Sällström som gjort hela 9 mål hittills i år. KIF Örebro har tagit fem poäng, men spelschemat har varit svårt och laget har trots allt för det mesta visat upp ett stabilt spel. Senast stod KIF Örebro för en urstark insats borta mot Rosengård och tog välförtjänt en poäng efter 2-2 i slutresultat, något som säkert gjorde gott åt självförtroendet. Räkna därför med ett rejält laddat KIF Örebro på söndag! Mötena mellan KIF Örebro och Vittsjö förra året slutade med en klar hemmaseger för KIF Örebro på senhösten och oavgjort borta i en knallhård fight, som slutade mållös. Hur det går i år vet vi på söndag kväll. Vi ses på Behrn Arena! KIF Örebro - Vittsjö GIK Behrn Arena, söndag 4 juni klockan 14.00 Text: Jan Holgersson
A-lag
2 jun 2017
1kommentar
Lejla Basic uttagen i landslaget
KIF Örebros Lejla Basic har blivit uttagen att representera Bosnien Hercegovina i landskamperna mot Kroatien andra veckan i juni. KIF Örebro har blivit en landslagsspelare rikare. Lejla Basic har blivit uttagen att spela för Bosnien Hercegovina i vänskapslandskamperna mot Kroatien i Brcko och Velika 6 respektive 8 juni. För Basic blir matchena mot Kroatien de första i det Bosniska landslaget.
A-lag
31 maj 2017
1kommentar
Komfortabel seger för F19
KIF Örebro hade inga problem att avfärda Djurgården i Svenska Spel F19 på lördagen. Med två mål före paus och lika många efter bärgade laget en säker 4–1-seger. KIF Örebro F19 fortsätter att samla poäng. Laget, som är obesegrat i årets seriespel, bärgade på lördagen säsongens andra trepoängare när man besegrade Djurgården. Det var egentligen aldrig något snack om var poängen skulle hamna i högsommarvärmen på Behrn Arena. KIF Örebro kopplade greppet om händelserna på planen redan från första början. Gästerna hade svårt att hantera hemmalagets fartfyllda anfallsspel, vilket blev synligt när Emma Lindén gjorde 1–0 efter 15 minuters spel. Kort därefter ökade Ida Lilja på hemmaledningen till 2–0, vilket också var ställningen i halvtid. Målskyttet fortsatte efter pausfikat. När Izabella Hurtig utökade ledningen med sitt 3–0-mål efter en dryg timmes spel var saken i praktiken klar, även om Djurgården reducerade en liten stund senare. KIF Örebro replikerade genom att göra ytterligare ett mål. Emma Lindén slog till för andra gången i matchen och fastställde slutresultatet till 4–1. KIF Örebro F19 – Djurgårdens IF 4–1 (2–0) Mål KIF Örebro: Emma Lindén 2, Ida Lilja, Izabella Hurtig.
F19
27 maj 2017
0kommentarer
Poäng mot Rosengård på bortaplan
Emma Jansson poängräddare och tvåmålsskytt när KIF Örebro tog poäng på bortaplan mot FC Rosengård. Matchen på Malmö IP inleddes med att Rosengård gick hårt mot KIF Örebros mål, men försvarsspelet var stabilt och Rosengård kom inte till några farligare chanser. Den farligaste ett lågt långdistansskott från Hanna Folkesson tätt utanför målet. Rosengård hade även en frispark i stolpen från Lina Nilsson i den nionde minuten. Men istället var det KIF Örebro som i minut 15 gjorde matchens första mål på en kontring då Julia Spetsmark passade Emma Jansson som sprang sig fri med bollen framför mål och med ett skott mot den bortre stolpen otagbart för målvakten Erin McLeod. Efter Emma Janssons mål åt sig KIF Örebro mer och mer in i matchen och kunde styra och lugna ner spelet. Hanna Terry debuterade från start i damallsvenskan, och stod för flera offensiva insatser i den första halvleken. KIF Örebro stod för mycket av bollinnehavet resterande del av den första halvleken och Rosengård fick inte riktigt till sitt spel samtidigt som hemmalaget fick flertalet offsideavblåsningar. 0-1 stod sig fram till pausvilan på Malmö IP. Starten på den andra halvleken liknade den första då Rosengård pressade upp spelet och hade många farliga chanser. I minut 63 gav det också utdelning, då Lina Nilsson satte 1-1 när hon spelade in bollen högt mot mål. Söberg hoppade upp för att ta bollen och fick i samma stund en knuff från Ella Masar vilket gjorde att både Söberg och bollen föll in i målet. Kvitterat på Malmö IP. Rosengård fortsatte därefter sätta press på KIF Örebro som fick jobba hårt i försvaret. I minut 81 fick Lotta Schelin till slut utdelning till 2-1 med ett snävt skott på nära håll, över Söberg och in i mål. Men resultatet stod sig inte länge, i minut 85 kom Emma Jansson återigen fri framför mål och satte bollen säkert upp i krysset. Återigen utjämnat till 2-2 på Malmö IP! Ett resultat som höll sig matchen ut. Emma Jansson tvåmålsskytt och poängräddare för KIF Örebro som tar med sig en välförtjänt poäng hem till Örebro. FC Rosengård - KIF Örebro 2-2 (0-1) Målskyttar Rosengård: Lina Nilsson (63’), Lotta Schelin (81’) Målskytt KIF Örebro: Emma Jansson (15’, 85’) Så här spelade KIF Örebro: Carola Söberg (K) Freja Olofsson, Marina Pettersson-Engström, Emelie Andersson, Hanne Gråhns Hanna Terry (ut 66’), Fanny Andersson, Lisa Dahlkvist, Julia Spetsmark (ut 75) Jenny Hjohlman (ut 88’), Emma Jansson Inhoppare: Michelle de Jongh (in 66’), Frida Svensson (in 75’), Lejla Basic (in 88’)
A-lag
25 maj 2017
1kommentar
Inför bortamötet med Rosengård
Det är ett laddat och poänghungrigt KIF Örebro som åker till Malmö för att möta Rosengård på torsdagen. – Vi går in i matchen mot Rosengård med stor revanschlusta, säger Carola Söberg. Matchen mot Kvarnsveden är analyserad och lagd till handlingarna. Sedan i måndags har KIF Örebro blickat framåt mot torsdagens bortamatch mot Rosengård. – Vi känner alla att poängen inte speglar vår prestation så här långt. Där med inte sagt att vi inte behöver jobba ännu hårdare framöver för att få utdelning, säger KIF Örebros lagkapten Carola Söberg. På onsdagens träning gjordes de sista förberedelserna. I morgon förmiddag åker laget ner till Malmö – med revansch och poäng i sikte. – Vi går in i matchen mot Rosengård med stor revanschlusta, en bit ödmjukhet och med vetskapen att vi kan vinna mot vilket lag som helst i serien, säger Söberg.
A-lag
24 maj 2017
1kommentar
Visa fler nyheter