Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF.
KIF Örebro DFF
Följ oss för uppdateringar
AB Karl Hedin bygghandel i Örebro kliver in som partner till damallsvenska KIF Örebro DFF. Syftet med samarbetet är att tillsammans bygga en starkare damfotboll och ett konkurrenskraftigt KIF Örebro som kan fortsätta leverera i Sveriges högsta liga OBOS Damallsvenskan.
AB Karl Hedin bygghandel finns idag på 47 orter från Östersund i norr till Kungshamn i söder – och såklart också i Örebro. Nu väljer den anrika bygghandeln att kliva in och stötta damelitfotbollen och tjejers möjligheter att spela och utvecklas inom fotbollen från barnsben till elitnivå.
– För oss är det viktigt att våra kunder får samma förutsättningar som proffsen, och på samma tema så vill bidra till att fler fotbollsspelande tjejer i Örebro ska kunna göra resan från flickfotbollen till proffslivet i OBOS Damallsvenskan. Tillsammans med KIF Örebro kan vi göra skillnad och bidra till att fler tjejer hittar och fortsätter med fotbollen, säger Magnus Olsén, Platschef på AB Karl Hedin bygghandel i Örebro.
KIF Örebro klubbchef Björn Andersson välkomnar engagemanget:
– I AB Karl Hedin bygghandel får vi in en stark lokal partner som brinner lika mycket som oss för att skapa goda förutsättningar. Det känns bra att de vill vara med på vår resa för en stark och konkurrenskraftig damfotboll.
AB Karl Hedin bygghandel kommer bland annat synas på KIF Örebros damallsvenska matchställ.
Läs mer om AB Karl Hedin bygghandel här>
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera