Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF.
KIF Örebro DFF
Följ oss för uppdateringar
KIF Örebro och Danske Bank i Örebro inledde inför säsongen 2021 ett partnersamarbete för att tillsammans lyfta damfotbollen. Det står nu klart att samarbetet för att stärka klubbens arbete med att förbättra förutsättningar för tjejer inom fotbollen fortsätter över säsongerna 2022 och 2023. Nytt för i år är att Danske Bank också kliver in och blir namnpartner till KIF Örebros fotbollsskola.
Danske Bank i Örebro kliver in som partner till KIF Örebro för säsongerna 2022 och 2023. Tillsammans ska banken och klubben fortsätta lyfta flick- och damfotbollen i Örebro.
– Tillsammans med KIF Örebro vill vi fortsätta lyfta tjejers förutsättningar inom fotbollen i Örebro. Vi ser vilken skillnad KIF Örebro gör som klubb här lokalt, vilket är viktigt för oss som aktiv spelare i Örebro. Att också utveckla samarbetet till att också innefatta KIF Örebros viktiga sommarverksamhet för flickor i form av fotbollsskolan känns riktigt bra, säger Per Forsman, ställföreträdande kontorschef Örebro-Karlstad.
Varje sommar arrangerar KIF Örebro en fotbollsskola med fokus på att få barn att upptäcka glädjen till fotbollen. Inte minst eftersom fotbollen är ett viktigt verktyg för att få fler barn i rörelse, där barn i allmänhet rör på sig för lite och tjejer i synnerhet släpar efter när det kommer till fysisk aktivitet utanför skoltid. KIF Örebros fotbollsskola kommer framöver gå under namnet ”Danske Banks Fotbollsskola”.
Danske Banks samhällsansvar sträcker sig från nationell nivå ned till lokala gräsrötter – det handlar om att verka för ett mer hållbart samhälle där jämställdhet står högt på agendan.
– Oavsett om du är tjej eller kille ska du ha möjlighet att utöva din idrott. Vi vet att tjejers idrottande tyvärr får stå tillbaka i många sammanhang och ett sätt för oss att förändra det är att som i detta fallet stötta KIF Örebros starka verksamhet som är 100 procent fokuserad på tjejers fotbollsutövande. För oss är det självklart att Örebro ska ha ett allsvensk fotbollslag som KIF Örebro, eftersom det betyder massor för ungdomarna att ha grymma förebilder att se upp till, säger Per Forsman, ställföreträdande kontorschef Örebro-Karlstad.
KIF Örebro gläds åt Danske Banks engagemang, som gör skillnad:
– Vi vet att det här partnerskapet betyder mycket i vår verksamhet och det lokala engagemang som Danske Bank visar gör skillnad, säger KIF Örebros klubbchef Johan Gabrielsson Jonsson, och fortsätter:
– Bristen på jämställdhet inom idrotten i stort och för vår del inom fotbollen är ett hinder som måste överkommas. Danske Bank ger oss möjligheten att ge Örebros fotbollsspelande tjejer förutsättningar att lyckas nå sina fotbollsdrömmar. Det är fantastiskt!
Danske Bank är en stor nordisk bank med starka lokala rötter och med verksamhet i 11 länder över hela världen. De är en modern bank för människor och företag, som har djup ekonomisk kompetens och ledande, innovativa lösningar. De servar privatkunder, företag och institutionella organisationer. Utöver traditionella banktjänster erbjuder de också försäkring och pension, bolånekredit, förmögenhetsförvaltning, fastighetsfinansiering och leasingtjänster. Läs mer på www.danskebank.se
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera